28 Οκτώβρη 2016: αφιέρωμα στην επέτειο του ΟΧΙ

28-oktombriou-epeteios-tou-oxi

«H 28 του Οχτώβρη είναι μια μεγάλη μέρα για τον ελληνικό λαό ? και μέρα ντροπής για τους προδότες του»

Κώστας Βάρναλης: Η βουβή επέτειος

Με ιδιαίτερη συγκίνηση παρακολουθήσαμε την εκδήλωση για την επέτειο του ΟΧΙ που πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα τελετών του σχολείου μας με υπεύθυνες καθηγήτριες τις κυρίες Παππά Φρειδερίκη, Πάνου Μαγδαληνή και Μποτωνάκη Νίκη.

Η Επέτειος του ΟΧΙ μνημονεύει την άρνηση της Ελλάδας στις ιταλικές αξιώσεις που περιείχε το τελεσίγραφο που επιδόθηκε στις 28 Οκτωβρίου του 1940 στον Έλληνα Δικτάτορα που έφερε τίτλο Πρωθυπουργού, Ιωάννη Μεταξά. Συνέπεια της άρνησης αυτής ήταν η είσοδος της Χώρας στο Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο και η έναρξη του Ελληνοϊταλικού πολέμου του 1940.

Την 28η Οκτωβρίου 1940 η Ελλάδα είπε όχι στις απαιτήσεις της Ιταλίας και ο ιταλικός στρατός εισέβαλε από τα βουνά της (περίπου κατεχόμενης από τους Ιταλούς) Αλβανίας. Η Ιταλία ήταν φασιστική, η πρώτη χώρα στην οποία επικράτησε ο φασισμός, αλλά και στην Ελλάδα υπήρχε δικτατορία υπό τον Μεταξά, η οποία μάλιστα είχε εμφανίσει κάποιες τάσεις μίμησης των φασιστικών καθεστώτων. Ο Μεταξάς λειτούργησε με βάση όχι την ιδεολογική του συγγένεια με τον φασισμό αλλά με βάση τους διεθνείς προσανατολισμούς της χώρας στο πλευρό της Αγγλίας. Σε κάθε περίπτωση, ήταν η πρώτη ίσως φορά που σε ενέργειά του ο Μεταξάς είχε τη σαφή συναίνεση του ελληνικού λαού, ο οποίος κινητοποιήθηκε με ενθουσιασμό για να πολεμήσει τους εισβολείς.

Το πρόγραμμα του αφιερώματος στα 76 χρόνια από την επέτειο περιλάμβανε:

1.«Μπερδεύτηκα μ? αυτά που βλέπω» (Θεατρικό)                                                                    Έπαιξαν οι μαθητές: Γκανιάτσας Γιώργος                                                                                                                     Κακοσίμου Σοφία                                                                                                                         Καλαμπόκη Ζωή                                                                                                                            Μαργώνη Γεωργία                                                                                                                        Παντουράρου Κωνσταντίν

2. ΒΙΝΤΕΟ που δημιούργησαν οι μαθητές του Β4                                                                  με αφηγητές το Μάριο Κοραντζόπουλο, Κων/νο Τσούτση, Σταύρο Ντάκο                  και επιμέλεια- μοντάζ του Σταύρου Ντάκου

3. Τραγούδι «Ο σαλταδόρος» του Μιχάλη Γενίτσαρη                                                             απέδωσαν χορευτικά οι μαθητές Γιώργος Γκούβας και Γιώργος Τσουβέλης                  με υπεύθυνο καθηγητή τον κ. Γιώργο Θεοχάρη

4. «Οι πιτσιρίκοι» του Δημήτρη Ψαθά (διασκευή)                                                                 έπαιξαν: Κωνσταντίνος Τσούτσης (Γερμανός)                                                                     Δημήτρης Αηγκούν, Ηλίας Κακοσίμος, Παναγιώτης Μάντζιος,                                   Δημήτρης Λαμπρόπουλος, Κωνσταντίνος Παππάς, Γιώργος Τζίμας                          (πιτσιρίκοι)

5. ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠ΄ ΤΟ ΒΡΑΧΩΡΙ                                                                                             Ο ΜΙΚΡΟΣ ΗΡΩΑΣ (του Λ. Κηλαηδόνη) τραγούδια απ? τη χορωδία                                        με υπεύθυνο καθηγητή τον κ. Παναγιώτη Βούλγαρη

Στο βίντεο των μαθητών ακούστηκε ηχογραφημένο κείμενο της ποιήτριας Λαμπρινής Θεοχάρη με τίτλο «ΟΙ ΜΝΗΜΕΣ ΜΑΣ ΦΩΝΑΖΟΥΝ»

Δείτε τις σχετικές διαφάνειες:

%ce%bf%ce%b9-%ce%bc%ce%bd%ce%b7%ce%bc%ce%b5%cf%83-%ce%bc%ce%b1%cf%83-%cf%86%cf%89%ce%bd%ce%b1%ce%b6%ce%bf%cf%85%ce%bd

28-10-16

Ακούστε τα τραγούδια και τα σχετικά video:

Ο σαλταδορος -ΜιχάληςΓενιτσαρης