Αρχείο μηνός Φεβρουάριος 2020

Εποχική γρίπη: ουδέν κακόν αμιγές καλού

Δεν προσμετρώνται απουσίες λόγω της εποχικής γρίπης. Ιδού η εγκύκλιος: ΕΠΟΧΙΚΗ ΓΡΙΠΠΗ

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Το λογάρι της ελληνικής γλώσσας

Αλήθεια! Είναι παγκόσμιος θησαυρός η ελληνική γλώσσα. «Τρισδιάστατο» το αφιέρωμά μας στην παγκόσμια ημέρα ελληνικής γλώσσας. ΗΜΕΡΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Τρεις Ιεράρχες χωρίς αργία και με μαθήματα

Φαίνεται πως έχει αρχίσει να επικρατεί η άποψη ότι στις 30 Ιανουαρίου πρέπει να γίνεται αφιέρωμα στους 3 Ιεράρχες, αλλά δεν πρέπει να λείπουν και τα μαθήματα. Αυτά τα δύο τηρήθηκαν από το σχολείο μας την Πέμπτη 30 Ιανουαρίου 2020.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Το Ολοκαύτωμα ποτέ δεν πρέπει να ξεχαστεί

Ήταν το αποκορύφωμα όλων των γενοκτονιών και έγινε στον εικοστό αιώνα. Τρις αλί, αποτελεί ντροπή για το δυτικό πολιτισμό. ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑ

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Χριστούγεννα: η αναγέννησή μας πάλι εδώ

Αυτή η αναγέννηση της χαράς και της ελπίδας έρχεται την κατάλληλη στιγμή του χρόνου. Ανανεώνουμε τις δυνάμεις μας για να περάσουμε το δύσκολο χειμώνα. Η αλήθεια είναι ότι έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε που ο δυτικός πολιτισμός έχει δώσει … Συνέχεια

17 Νοέμβρη: μια ξεχωριστή γιορτή

Την Παρασκευή 15 Νοέμβρη 2019, έγινε όντως μια ξεχωριστή και συνάμα ουσιαστική γιορτή αφιερωμένη στην εξέγερση του Νοέμβρη 1973. Χωρίς να υποτιμάμε τις παλαιότερες αφιερώσεις, διπλά συγχαρητήρια στους εκπαιδευτικούς Γκούβα Κωνσταντίνα και Βούλγαρη Παναγιώτη.

Αργυροτεχνία και εκπαίδευση

Τη Δευτέρα 11 Νοεμβρίου 2019, η Α΄ τάξη του σχολείου μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική εκδρομή στο μουσείο αργυροτεχνίας, μέσα στα πλαίσια συμμετοχής στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα του μουσείου «Σου θυμίζει κάτι; Τα Γιάννενα του χθες ανιχνεύοντας το σήμερα».