Νοεμβριανά … ρεκόρ 2011

• Ήταν ο πιο ξηρός Νοέμβρης των τελευταίων 80 χρόνων, μαζί με εκείνον του 1972. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο μέχρι στιγμής ετήσιος υετός (δηλαδή ό,τι πέφτει από τον ουρανό) είναι για το μετεωρολογικό σταθμό του Παν/μίου Ιωαννίνων μόνο 588 χιλιοστά, ενώ ο μέσος ετήσιος υετός για την περιοχή μας είναι περίπου 1200 χιλιοστά! Επίσης, όπως είναι συνήθως αναμενόμενο, τέτοιες φθινοπωρινές ξηρασίες συνοδεύονται από χαμηλές θερμοκρασίες στις βραδυνές και πρώτες πρωινές ώρες, με χαμηλότερη καταγραμμένη, για το φετινό Νοέμβρη στο λεκανοπέδιό μας, μείον 7,6 το πρωί στις 17 Νοέμβρη.
  • Για πρώτη φορά μετά τη μεταπολίτευση, δεν έχουν διανεμηθεί ακόμα όλα τα βιβλία του ΟΕΔΒ στους μαθητές των Γυμνασίων και Λυκείων της χώρας, με εξαίρεση ίσως τα έτη λιτότητας 1974 και 1975.
  • Για πρώτη φορά μετά την κατοχή και τον εμφύλιο, είμαστε τόσο σκεπτικοί,  απογοητευμένοι και απαισιόδοξοι για το μέλλον της χώρας μας.

2 απαντήσεις στο Νοεμβριανά … ρεκόρ 2011

1. Για την ενημέρωσή σας:

Ο Νοέμβριος του 2011 ήταν ο πιο ξηρός, για τα Ιωάννινα, από τότε που έχουμε δεδομένα (1915). Η βροχή ήταν μόνο 1mm έναντι 30mm του Νοεμβρίου του 1926 και 31mm του Νοεμβρίου του 1986 που ήταν ο δεύτερος και ο τρίτος πιο ξηρός Νοέμβριος, αντίστοιχα. Η μέση (κλιματική) τιμή βροχής του Νοεμβρίου είναι περί τα 165mm.
    Το χειρότερο όμως είναι ότι το φετινό Φθινόπωρο ήταν επίσης το πιο ξηρό με 91mm (27% της μέσης τιμής). Το δεύτερο πιο ξηρό Φθινόπωρο ήταν αυτό του 1986 με 101mm.
    Εντυπωσιακό είναι ότι το Φθινόπωρο του 2010 ήταν το πιο υγρό (από το 1915 που έχουμε δεδομένα) με 757mm (227% της μέσης τιμής).

Άρης Μπαρτζώκας
    Αναπλ. Καθηγητής
    Διευθυντής Εργαστηρίου Μετεωρολογίας
    Πανεπιστημίου Ιωαννίνων

2. Ο/Η Dandrique λέει:

Oφείλω, εκ μέρους όλου του Σχολείου μας, να ευχαριστήσω τον κ. Μπαρτζώκα για τις εύστοχες παρατηρήσεις του και τα κλιματικά στοιχεία που μας παρείχε για την περιοχή μας.