Σεμινάριο ενδοσχολικής επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών του 1ου Γυμνασίου Ανατολής

Με την έναρξη του νέου σχολικού έτους πραγματοποιήθηκε στο χώρο του σχολείου μας επιμορφωτική ημερίδα με θέμα τη «Διαχείριση τάξης και διαχείριση προβλημάτων στο σχολικό περιβάλλον, με ομαδοσυνεργατική προσέγγιση».                                              Γενική εισηγήτρια ήταν η κ. Μπέλλου, σχολική σύμβουλος της Πληροφορικής.

Το σεμινάριο είχε στόχο να ευαισθητοποιήσει τους εκπαιδευτικούς σχετικά με τις νέες εκπαιδευτικές ανάγκες και προκλήσεις της σύγχρονης ελληνικής κοινωνίας καθώς και να τονίσει την ανάγκη συνεργασίας των εκπαιδευτικών του σχολείου μεταξύ τους καθώς και με την οικογένεια και την τοπική κοινωνία. Το ζητούμενο είναι η σύνδεση του σχολείου με την κοινωνική, οικονομική, πολιτισμική και περιβαλλοντική πραγματικότητα και η ενεργητική συμμετοχή των εκπαιδευτικών στην αναβάθμιση της εκπαίδευσης.                                                                                                                                     Σε ένα τέτοιο σχολικό περιβάλλον θα πρέπει να αναδεικνύεται ο κοινωνικός ρόλος του εκπαιδευτικού και, με αυτή την έννοια, ιδιαίτερη έμφαση πρέπει να δοθεί σε ζητήματα που άπτονται της δυναμικής της ομάδας και των σχέσεων στη σχολική τάξη.                    Η ημερίδα συμπεριλάμβανε βιωματικές δράσεις των παριστάμενων εκπαιδευτικών σε ομάδες. Δράσεις οι οποίες μπορούν να εφαρμοσθούν μέσα στη σχολική τάξη από τους Εκπαιδευτικούς.  Το σεμινάριο επίσης παρακολούθησαν, έχοντας ενεργώ συμμετοχή οι σχολικοί σύμβουλοι των Καλλιτεχικών κ. Σταματοπούλου, των Αγγλικών κ. Καζαντζής και των Φυσικών Επιστημών κ. Γεωργόπουλος.