Βιωματική δράση «Φύση και άσκηση»

ΦΤην Δευτέρα 16 Φεβρουαρίου, οι μαθητές του τμήματος Β1 πήγαν στον Παραλίμνιο χώρο των Ιωαννίνων λόγω της συμμετοχής τους στο πρόγραμμα ??Φύση και Άσκηση??. Το πρόγραμμα υλοποιείται στο πλαίσιο του μαθήματος Βιωματικές δράσεις  με την καθοδήγηση του καθηγητή Φυσικής Αγωγής κ. Γιώργο Θεοχάρη.                                             Οι μαθητές είχαν την δυνατότητα να κάνουν βόλτα με τα ποδήλατά τους ή να περπατήσουν στο πεζόδρομο που βρίσκεται δίπλα στη λίμνη. Ήταν μια ηλιόλουστη μέρα και η δραστηριότητα διήρκησε περίπου 2 ώρες. Κατά την διάρκεια της δραστηριότητας, οι μαθήτριες που είχαν αναλάβει το ερωτηματολόγιο, ρωτούσαν τους περαστικούς για το πόσο συχνά ασχολούνται με τον αθλητισμό, για τους λόγους που αθλούνται και τι θα ήθελαν να αλλάξει στους φυσικούς χώρους των Ιωαννίνων. Τα συμπεράσματα που θα επεξεργασθούν από τους μαθητές και θα παρουσιασθούν στους μαθητές της Β’  Γυμνασίου.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA