Εκδρομή, Μεγαλόνησος και αδελφοποίηση

Συναρπαστική, επιμορφωτική, διδακτική και συγκινητική η αποχαιρετιστήρια εκδρομή της Γ΄ γυμνασίου στη μαρτυρική Μεγαλόνησο, τη γενέτειρα της Αφροδίτης. Πραγματικά, θα έχουν να θυμούνται και να διηγούνται οι τυχεροί μαθητές της Γ΄τάξης που, εκτός των άλλων, μπήκαν και σε αεροπλάνο, για να φτάσουν στο «χρυσοπράσινο φύλλο το ριγμένο στο πέλαγο», όπως έγραψε ο Λεωνίδας Μαλένης και μελοποίησε ο Μίκης. Η ιστορία της χάνεται στα βάθη των αιώνων, με κυρίαρχο τον ελληνικό πολιτισμό και με γεγονότα που σημάδεψαν την ιστορία μας, κατά τον προηγούμενο αιώνα. Σημαδιακή και εκ βαθέων συγκινητική η επίσκεψη στους τάφους των ηρώων του απελευθερωτικού αγώνα. Στο επίκεντρο, όλης αυτής της διαδρομής, η προσωπικότητα του αθάνατου ήρωα Ευαγόρα Παλληκαρίδη. Φυσικά, δεν θα μπορούσε να μη γίνει επίσκεψη στο σχολείο που φοίτησε ο Ευαγόρας Παλληκαρίδης, όπου και άφησε εκείνο το ανεπανάληπτο, υπόδειγμα πατριωτισμού, σημείωμα προς τους συμμαθητές του, προτού φύγει για το βουνό και να μη ξαναγυρίσει ποτέ. Η αδελφοποίηση έγινε με το κοντινό σχολείο «Άγιος Ιωάννης» Κάτω Πολεμιδίων Λεμεσού.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΡΟΜΗΣ ΚΥΠΡΟΣ

Χρυσοπράσινο φύλλο – Μπιθικώτσης