Μια ξεχωριστή γιορτή για τη 17η του Νοέμβρη

Για πρώτη  φορά στη  γιορτή  της  17ης Νοεμβρίου βιώσαμε ουσιαστικά  το  κλίμα  των  ημερών  της  εξέγερσης  του  Πολυτεχνείου  γιατί παρουσιάστηκαν τα  γεγονότα   του 1973  μέσα  από  αφήγηση   17   μαθητών του  χρονικού  και  έγινε ταυτόχρονη  προβολή  βιντεοσκοπημένων  στιγμιότυπων  εκείνης  της  εποχής  και    τραγουδιών με  τη  φωνή  του  Ξυλούρη, του  Μ.Θοδωράκη  και  της  χορωδίας  του  σχολείου.

Το   μόνο  αρνητικό  ήταν  η  διαπίστωση  από  όλους  μας  ότι  εκείνα  τα  γεγονότα  δεν  διαφέρουν  και  πολύ  από  αυτά  που  συμβαίνουν  και  σήμερα  στο   χώρο  της παιδείας.

Γι΄αυτό  και εμείς  η νέα γενιά , το μέλλον  αυτού   του  τόπου  θα  αρνιόμαστε , συμμετέχοντας ενεργά με   αγώνες,  να  αποφασίζουν  οι   άλλοι  για  μας  χωρίς  εμάς!!

Βίντεο-τραγούδι «ΑΡΝΙΕΜΑΙ»