Επίσκεψη στο «Πάρκο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και Ανταποδοτικής Ανακύκλωσης Ιωαννίνων»

Την Τετάρτη 26-10-2022 οι μαθητές /ιες των τμημάτων Β1 και Β2 του σχολείου μας πραγματοποίησαν επίσκεψη στο «Πάρκο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και Ανταποδοτικής Ανακύκλωσης Ιωαννίνων».

Το «Πάρκο αποτελεί έναν Πολυχώρο Ανακύκλωσης, ο οποίος περιλαμβάνει:

– Πολυχώρο Ανταποδοτικής Ανακύκλωσης, για την ανακύκλωση μεταλλικών, πλαστικών και γυάλινων συσκευασιών με παροχή ανταποδοτικού κινήτρου, αλλά και σημαντικών επάθλων για τους ανακυκλωτές.

– Στον Πολυχώρο Ανακύκλωσης έχει τοποθετηθεί και λειτουργεί το υψηλής τεχνολογίας «Πολυκέντρο Ανταποδοτικής Ανακύκλωσης», αποτελώντας τη δεύτερη χώρα, σε όλο τον κόσμο, μετά τη Σουηδία που λειτουργεί, αποδεικνύοντας εμπράκτως ότι η Ελλάδα μπορεί να καινοτομεί και να πρωτοπορεί και στα θέματα της ανακύκλωσης. Με το νέο «Πολυκέντρο Ανταποδοτικής Ανακύκλωσης», που αποτελεί τον πλέον εξελιγμένο εξοπλισμό ανακύκλωσης συσκευασιών, η ανακύκλωση περνά στο νέο στάδιο εξέλιξής της.

Τα παιδιά, συνοδευόμενα από την Δ/ντρια κυρία Θανάση Ε. και την καθηγήτρια κυρία Μαντζιάρα Π. ενημερώθηκαν σχετικά και ανακύκλωσαν 940 μπουκάλια!!!!!!!

Μπράβο παιδιά!!! Σήμερα πήρατε και δώσατε το καλύτερο μάθημα!