Ενημερωτική εκδήλωση με θέμα φυτά του τόπου μας και δημιουργία βιολογικού κήπου.

Την Τετάρτη 29-3-2023 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας με εισηγητή τον κ. Βασδέκη Ευστάθιο, γεωπόνο της Περιφέρειας Ηπείρου, παρουσίαση-διάλεξη σε μαθητές της Β΄τάξης για τα βασικά είδη ενδημικών φυτών (πώς μπορούν να τα αναγνωρίζουν και να τα κατατάσσουν σε κατηγορίες), τις ευεργετικές ιδιότητες των βοτάνων, τη χρήση των αρωματικών φυτών, τους τρόπους καλλιέργειας και συντήρησης λαχανικών με φυσικά λιπάσματα (compost κ.ά.), την διατροφική αξία των μανιταριών.

Μετά το τέλος της παρουσίασης, ακολούθησε ενδιαφέρουσα  συζήτηση πάνω σε ερωτήσεις και απορίες που διατύπωσαν οι μαθητές. Η εκδήλωση διοργανώθηκε στο πλαίσιο δράσης του άξονα «Διδασκαλία, Μάθηση και Αξιολόγηση» που υλοποιείται από τις εκπ/κούς Γαλάνη Β., Θανάση Ε., Παππά Στ., Χρήστου Σ.