Η ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΕΣ ΑΞΙΕΣ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΙΕΡΑΡΧΩΝ ΑΣΠΙΔΑ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙΣΜΟ. ΓΙΟΡΤΗ ΚΑΙ ΘΥΜΗΣΕΣ ΣΤΟ 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΝΑΤΟΛΗΣ – ΚΟΠΗ ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΑΣ ΜΑΘΗΤΩΝ & ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ.

30 Ιανουαρίου – Ημέρα των Τριών Ιεραρχών, 27 Ιανουαρίου – Διεθνής Ημέρα Μνήμης Θυμάτων Ολοκαυτώματος

Δύο βαρύνουσας σημασίας ημέρες για τη Χριστιανοσύνη, για τον Ανθρωπισμό, για έναν κόσμο Ισότητας για όλους, για την Ευθύνη να είμαστε πάντα σε Επαγρύπνηση, για την Υπόσχεση να μην ξεχάσουμε …

Στις 30 Ιανουαρίου 2024, η σχολική κοινότητα του 1ου Γυμνασίου Ανατολής  τίμησε τους τρεις Μεγάλους Πατέρες και Οικουμενικούς Δασκάλους, τον Μέγα Βασίλειο, τον Γρηγόριο τον Θεολόγο και τον Ιωάννη τον Χρυσόστομο, τους υπερμάχους  του τριαδικού δόγματος και τους προστάτες της ανθρωπιστικής παιδείας και των γραμμάτων, δίνοντας ένα ηχηρό μήνυμα σε εκείνους που προκάλεσαν την άνευ προηγουμένου υπολογισμένη σκληρότητα και φρίκη στα έξι εκατομμύρια Εβραίους κατά τον Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο.

ΕΞΕ – 7931 – 2024 – Εορτή των Τριών Ιεραρχών σχολικού έτους 2023-2024

8389_ΜΗΝΥΜΑ ΥΠΟΥΡΓΟΥ_ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑ_24