Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Τη Δευτέρα 5 Οκτωβρίου, πρώτη Δευτέρα του Οκτωβρίου του τρέχοντος σχολικού έτους, οργανώθηκε η «2η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού» στο σχολείο μας. Θεματικός άξονας των δράσεων που πραγματοποιήθηκαν ήταν η έννοια, τα ιδεώδη και οι αξίες του Ολυμπισμού καθώς και τα Ολυμπιακά και Παραολυμπιακά  Αθλήματα. Βασικός σκοπός του Προγρά??ατος ήταν η ?ύηση των παιδιών στα ιδεώδη του Ολυ?πισ?ού ?ε έ?φαση το «ευ αγωνίζεσθαι» ως φιλοσοφία, αγωγή και τρόπο ζωής, όχι κατ? ανάγκη συνδεδε?ένη ?όνο ?ε τον αθλητισ?ό. Έτσι, παρόλο που τα Ολυ?πιακά Αθλήματα αποτέλεσαν τον κεντρικό άξονα των δράσεων του Προγρά??ατος, το περιεχό?ενό του αναπτύχθηκε ?ε τρόπο που να προάγει τα ιδεώδη του Ολυ?πισ?ού ως γενικότερη έννοια, ?έσω πρακτικών εφαρ?ογών. Στο πλαίσιο αυτό δόθηκε έμφαση στην ανάδειξη της   ση?ασίας του Εθελοντισ?ού.

Το πρόγραμμα των δραστηριοτήτων που πραγματοποιήθηκαν περιλάμβανε:

• παρουσίαση και διαδραστική συζήτηση με θέμα τα διαχρονικά ιδεώδη του Ολυμπισμού: το «ευ αγωνίζεσθαι», τη διεθνή κατανόηση, την προσπάθεια για υπεροχή και την ισόρροπη και αρ?ονική ανάπτυξη του ανθρώπου.
  • προβολή video: ένα παραμύθι για το ρατσισμό https://youtu.be/cPBhIzCog8s
  • επίσκεψη εκπαιδεύτριας του τοπικού παραρτήματος του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού κατόπιν προσκλήσεως του Διευθυντή του σχολείου.
  • αθλητικές δραστηριότητες με συμμετοχή των μαθητών στα εξής αθλήματα: καλαθοσφαίριση, πετοσφαίριση από εδραία θέση, σκυταλοδρομία, σφαιροβολία, ρίψεις μπάλας με λαβή, αγώνες βόλεϊ.
  • εικαστική δημιουργία – παρέμβαση στο χώρο: «πολύχρωμα σκαλοπάτια των αξιών»

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA