Λειτουργία Σχολής Γονέων στο σχολείο μας

16680gonewn

Η μόνη εκπαίδευση που έχουν οι νέοι άνθρωποι όταν γίνονται γονείς, είναι αυτή που τους έχουν χαρίσει, μέσα από τον τρόπο που τους μεγάλωσαν, οι δικοί τους γονείς. Όμως για την προαγωγή της ψυχικής και της σωματικής υγείας του παιδιού, τη διαμόρφωση σωστής προσωπικότητας, οι γονείς χρειάζονται περισσότερα εφόδια από εκείνα που τους προσφέρει η αγάπη και το ένστικτο τους. Ειδικότερα, χρειάζονται γνώσεις, δεξιότητες, συνεχή ενημέρωση, διαρκή προβληματισμό και αναζήτηση, η οποία θα οδηγήσει τους γονείς στην αυτοσυνειδησία, στη γνωριμία με τον εαυτό τους, στην αυτο-αποδοχή και τελικά στην αποδοχή των άλλων, και κυρίως των παιδιών τους. Αυτό το «κενό» έρχονται να καλύψουν οι Σχολές Γονέων συντελώντας ουσιαστικά τόσο στην ενίσχυση της επάρκειας των γονέων όσο και στη διαμόρφωση μιας σαφούς γονικής ταυτότητας. Σήμερα περισσότερο παρά ποτέ η αναγκαιότητα της επιμόρφωσης των γονέων θεωρείται απόλυτα επιβεβλημένη. Δεδομένης της διάβρωσης των πολιτισμικών και οικογενειακών αξιών και της δυσλειτουργικότητας των σχέσεων ο θεσμός των σχολών γονέων δίνει νέες προοπτικές και συμβάλλει στη σύσφιξη των σχέσεων και στην προαγωγή του γονέα ως παιδαγωγού.
Ο συντονισμός της Σχολής Γονέων του σχολείου μας γίνεται από την κοινωνιολόγο Π. Κομνηνού. Οι συναντήσεις της ομάδας γίνονται κάθε Τετάρτη 5.00-6.30 στην αίθουσα προβολών του σχολείου μας. Είναι μια ζωντανή εστία διαλόγου και προβληματισμού, μια ομάδα ευαισθητοποίησης και πρόληψης που στοχεύει στην ενημέρωση των γονέων ώστε να αποκτήσουν παιδαγωγικές δεξιότητες προκειμένου να ανταποκριθούν στις ψυχολογικές ανάγκες των παιδιών τους.
picture6-big