Μικροί λαοί, μεγάλοι ήρωες – Ευαγόρας Παλληκαρίδης

Μια λαμπρή ανεπανάληπτη εκδήλωση, για έναν μοναδικό, μικρό στην ηλικία, αλλά ημίθεο στην ψυχή, μεγάλο ήρωα. Τέτοιος ήταν ο Ευαγόρας Παλληκαρίδης. Ήταν και αυτός μαθητής, εκεί μακριά στη μαρτυρική Μεγαλόνησο, την Κύπρο, όταν πήρε την απόφαση να αφήσει το σχολείο και να αγωνιστεί για να διώξει τον αγγλικό ζυγό. Η τιμητική εκδήλωση έγινε και οργανώθηκε, ως επί το πλείστον, από το σχολείο μας, στις 29 Μαρτίου 2019 και ώρα 10.30 π.μ., στον πολιτιστικό χώρο Δημήτρης Χατζής, στα Ιωάννινα. Μεγάλοι οι έπαινοι, για το διευθυντή μας Χρήστο Καρατζένη και ιδιαίτερα για τις καθηγήτριες του σχολείου μας Θανάση Ευφροσύνη και Ντίνα Κωσταγιάννη, αλλά και τους συμμετέχοντες μαθητές του σχολείου μας. Ηχηρό το παρόν από τον καθηγητή μουσικής του σχολείου μας, Παναγιώτη Βούλγαρη, που μελοποίησε, με προσωπική του σύνθεση, το ποίημα «Είν? η ζωή εν? ανήφορο» του αλησμόνητου ήρωα. Επίσης, αξιόλογη ήταν η συμβολή του καθηγητή των εικαστικών του σχολείου μας, Σωτήρη Χρήστου. Μετά το πέρας της εκδήλωσης, με μια σύντομη τελετή, η αίθουσα προβολών του σχολείου μας μετονομάστηκε σε αίθουσα «Εθνομάρτυρα Ευαγόρα Παλληκαρίδη».

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΑΝΑΤΟΛΗΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ

ΕΥΑΓΟΡΑΣ ΠΑΛΛΗΚΑΡΙΔΗΣ – ομιλία ΧΡΗΣΤΟΥ ΚΑΡΑΤΖΕΝΗ