Εορτή των Τριών Ιεραρχών 2021

Σύμφωνα με την εγκύκλιο του ΥΠΑΙΘ, οι εορταστικές εκδηλώσεις στις σχολικές μονάδες (δημόσιες και ιδιωτικές) Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης για την προσφορά των Τριών Ιεραρχών στα Γράμματα, θα πραγματοποιηθούν την Παρασκευή 29 Ιανουαρίου 2021, παραμονή της ημέρας εορτασμού των Τριών Ιεραρχών. Οι εκδηλώσεις αυτές θα έχουν διάρκεια έως δύο διδακτικές ώρες.

Στο σχολείο μας, με απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων/ουσών, έγινε ένα σύντομο αλλά περιεκτικό αφιέρωμα τόσο στη ζωή όσο και τη δράση των Τριών Ιεραρχών, που επιμελήθηκε η Θεολόγος του σχολείου μας κ. Τσαπαρλή.

Επίσης, μιας και οι συνθήκες το επέτρεψαν και σύμφωνα με τα ισχύοντα, στην περιοχή, υγειονομικά μέτρα για την προστασία από τον covid 19 που προβλέπονται για τους Ιερούς Ναούς, αντιπροσωπεία μαθητών/τριών παρέστη στον εκκλησιασμό του Ιερού Ναού της περιοχής που εδρεύει το σχολείο ανήμερα της εορτής των Τριών Ιεραρχών.

Κατηγορίες: Σχολικές γιορτές. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.