ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΤΩΝ ΑΔΕΣΠΟΤΩΝ ΖΩΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΣΤΟ 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΝΑΤΟΛΗΣ

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΔΕΣΠΟΤΩΝ ΖΩΩΝ

«Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας τιμώντας την Παγκόσμια ημέρα αδέσποτων ζώων συμμετείχαν με μεγάλο ενθουσιασμό σε δράση για την καλύτερη αφίσα φιλοζωίας.

Όλες οι αφίσες πέτυχαν το στόχο της δράσης που ήταν η ευαισθητοποίηση και η ενημέρωση της κοινωνίας σχετικά με το σεβασμό που οφείλουμε να δείχνουμε απέναντι στα ζώα.

Η δημιουργικότητα και η πρωτοτυπία των παιδιών προκάλεσαν θετικές εντυπώσεις κάνοντας πολύ δύσκολη την επιλογή.

Οι τρεις καλύτερες από αυτές με σειρά κατάταξης βάσει ψηφοφορίας που διεξήχθη μεταξύ των μελών του Συλλόγου Διδασκόντων και μελών του Δεκαπενταμελούς Μαθητικού Συμβουλίου βραβεύτηκαν ως εξής:

3η θέση : Αλίκη Τσούνη, Ιωάννα Χατζή (Α2)

2η θέση : Παρασκευή Μιχαηλίδου (Β4)

1η θέση : Χρήστος Βρυώνης (Γ2)

Συγχαρητήρια στους/στις μαθητές και μαθήτριες όλων των τάξεων που ανταποκρίθηκαν με τόση προθυμία στο κάλεσμα για την παγκόσμια ημέρα αδέσποτων ζώων και ευχόμαστε τα συνθήματά τους να βρουν απήχηση στην κοινωνία μας!

ΤΑ ΖΩΑ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΙ ΜΑΣ ! ΥΙΟΘΕΤΗΣΕ ΕΝΑΝ ΦΙΛΟ!

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΠΡΑΞΗ, ΥΙΟΘΕΤΗΣΕ ΕΝΑ ΑΔΕΣΠΟΤΟ!

ΓΙΝΕ Η ΦΩΝΗ ΤΟΥΣ! ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ!

Η Υπεύθυνη Δράσης

Ντάφου Μαρία, ΠΕ02″

«ΑΝΑΝΕΩΣΙΜΕΣ ΠΗΓΕΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ -ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΩΝ ΖΩΩΝ

ΔΡΑΣΗ: ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΚΑΙ ΥΠΕΥΘΝΗ ΦΙΛΟΖΩΪΑ

Τα παιδιά της Α ΄τάξης με την καθοδήγηση των υπεύθυνων καθηγητριών τους, κας Μαντζιάρα Παναγιώτας και κας Ντάφου Μαρίας δημιούργησαν αφίσες  με τις οποίες αποτύπωσαν αισθητικά τα κύρια νοήματα των παραπάνω εν εξελίξει δράσεων.

Οι αφίσες προβάλλουν τρία κεντρικά θέματα με σπουδαία σημασία για το περιβάλλον και τα ζώα:

1. Τις ανανεώσιμες πηγές παραγωγής ενέργειας, όπως ηλιακή ενέργεια, αιολική ενέργεια, φωτοβολταϊκά (από μαθητές των Α3 και Α4).
  2. Τη διαδικασία ανακύκλωσης και τα ανακυκλώσιμα υλικά (από μαθητές των Α3 και Α4)
  3. Τα δικαιώματα των ζώων (από μαθητές του Εργαστηρίου Δεξιοτήτων)

Οι δημιουργίες των παιδιών στοχεύουν τόσο στην ευαισθητοποίηση όσο και στην υιοθέτηση συμπεριφορών από τους νέους που θα δράσουν καταλυτικά στην προστασία του περιβάλλοντος και στον επαναπροσδιορισμό της σχέσης μας με τα ζώα.

Οι υπεύθυνες καθηγήτριες

Κα Μαντζιάρα Παναγιώτα – Κα Ντάφου Μαρία»

Θερμά Συγχαρητήρια σε όλους τους συντελεστές της δράσης από τη Διεύθυνση και τον Σύλλογο Διδασκόντων του 1ου Γυμνασίου Ανατολής για την συμβολή σας στην ευαισθητοποίηση της σχολικής μας κοινότητας ως προς το δικαίωμα της ποιοτικής ζωής όλων των έμβιων όντων που μας περιβάλλουν.