ΣΤΟ 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΝΑΤΟΛΗΣ … «Η ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΥΝΗΘΕΙΑ»

Η καθηγήτρια Φιλολογίας του σχολείου μας, κυρία Ντάφου Μαρία, μας ενημερώνει:

«Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ Γυμνασίου (Α3-Α4) τη Δευτέρα, 4 Δεκεμβρίου 2023, στο πλαίσιο της δράσης «Σεβασμός προς το περιβάλλον και υπεύθυνος φιλοζωισμός» πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Πάρκο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και Ανταποδοτικής Ανακύκλωσης Ιωαννίνων, παρουσία της Υποδιευθύντριας, κυρίας Θανάση Ευφροσύνης, του Βιολόγου μας, κυρίου Δήμου Ευάγγελου, και του Γραμματέα του Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, κυρίου Γεωργίου Παππά, όπου ενημερώθηκαν για τη σημασία της ανακύκλωσης στην προστασία του περιβάλλοντος.

Ταυτόχρονα, θέλοντας να  συμμετάσχουν με ενεργό τρόπο στη δράση του σχολείου μας, συγκέντρωσαν και ανακύκλωσαν 1.629 συσκευασίες πλαστικών μπουκαλιών και αναψυκτικών, τα οποία είχε την ευγενή καλοσύνη να μεταφέρει ο κ. Παππάς, μία κίνηση που απέδωσε πολλαπλό όφελος στο σχολείο μας.

Συγχαρητήρια στα παιδιά που συμμετέχουν στο πρόγραμμα ευαισθητοποίησης για την προστασία του περιβάλλοντος δίνοντας σε όλους το σωστό παράδειγμα!

Θα ακολουθήσουν κι άλλες δράσεις  στις οποίες αναμένουμε να ανταποκριθούν με τον ίδιο ενθουσιασμό!

Η υπεύθυνη της δράσης

Ντάφου Μαρία, ΠΕ02»