ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΑΓΑΣΤΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΔΗΜΟ ΙΩΑΝΝΙΤΩΝ: ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΚΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΦΙΛΟΖΩΪΑ

«ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΥΙΟΘΕΣΙΑ ΖΩΩΝ;»

ΔΡΑΣΗ: ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΚΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΦΙΛΟΖΩΪΑ

Την Τετάρτη, 20 Δεκεμβρίου 2023, σε συνέχεια των δράσεων του 1ου Γυμνασίου Ανατολής, οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείο μας είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν και να προβληματιστούν αυτή τη φορά πάνω στο θέμα της υπεύθυνης υιοθεσίας ζώων συντροφιάς.

Το σχολείο μας, πρωτοπορώντας για άλλη μία φορά, διοργάνωσε ενημερωτική ημερίδα με καλεσμένους ομιλητές την κτηνίατρο του Δήμου κα Σκουληκαρίτη Αγαθή και το δραστήριο μέλος της φιλοζωικής ΚΙ.ΔΙ.ΖΩ., κα  Κρυστάλλη Εύα, μαζί με το σκυλάκι της, τον Πολυδεύκη.

Οι μαθητές της Α΄ τάξης ανέπτυξαν τις απορίες τους και εξέφρασαν τους προβληματισμούς τους σχετικά με τους δεσμούς μας με τα ζώα συντροφιάς, ενώ η κα Σκουληκαρίτη αναφέρθηκε στο έργο της υπηρεσίας αδέσποτων. Ιδιαίτερη αναφορά έγινε και στις υποχρεώσεις που έχουμε ως κηδεμόνες ζώων καθώς και στα δικαιώματα που αυτά έχουν.

Η ημερίδα έκλεισε με δύο σημαντικά μηνύματα για τα παιδιά:

ΑΓΑΠΑΜΕ ΚΑΙ ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ ΤΑ ΖΩΑ…

ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΥΙΟΘΕΤΟΥΜΕ, ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ!

Ευχαριστούμε πολύ τον Δήμο Ιωαννιτών, τη φιλοζωική ΚΙ.ΔΙ.ΖΩ και  τους εκπαιδευτικούς και μαθητές/τριες του σχολείου μας που συμμετείχαν στην ημερίδα αυτή.

Η ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΡΑΣΗΣ

κα ΝΤΑΦΟΥ ΜΑΡΙΑ, ΠΕ02