ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΠΛΕΟΝ Η ΔΕΝΔΡΟΦΥΤΕΥΣΗ ΣΤΟ ΠΡΟΑΥΛΙΟ ΤΟΥ 1ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΑΝΑΤΟΛΗΣ

Σε συνέχεια της αυτοψίας που πραγματοποιήθηκε από τους Τεχνολόγους Γεωπονίας του Τμήματος Πρασίνου του Δήμου Ιωαννιτών, κα Ρήμα Νίκη και κ. Παπαγεωργίου Νικόλαο, στο προαύλιο του 1ου Γυμνασίου Ανατολής την Πέμπτη, 7 Δεκεμβρίου 2023, η δενδροφύτευση 3 καλλωπιστικών μουριών και 3 λιριόδενδρων στον αύλειο χώρο του σχολείου μας είναι πλέον πραγματικότητα. Την Πέμπτη, 14 Δεκεμβρίου 2023, μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας παρακολούθησαν τη διαδικασία προετοιμασίας του εδάφους, μεταφοράς των δέντρων, φύτευσής τους και συμμετείχαν στο project αυτό. Ήταν μια πολύτιμη διδακτική εμπειρία για όλα τα παιδιά, η οποία ενδυνάμωσε την περιβαλλοντική τους συνείδηση για τη διατήρηση ενός υγιούς σχολικού περιβάλλοντος.

Η πρωτοβουλία αυτή εντάσσεται στο πλαίσιο του περιβαλλοντικού προγράμματος που πραγματοποιείται στο σχολείο μας με Υπεύθυνη την κυρία Ντάφου Μαρία, ΠΕ02.

ΘΕΡΜΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ!

ΔΕΝΔΡΟΦΥΤΕΥΣΗ ΔΕΚ. 2023