«ΑΡΣΙΣ» ΤΩΝ ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΩΝ  για την Τρίτη Ηλικία στο 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΝΑΤΟΛΗΣ

Η Κοινωνική Οργάνωση «ΑΡΣΙΣ» στο σχολείο μας

Με συνεχή μέριμνα για τη δημιουργία ενός  δυναμικού περιβάλλοντος  διαλόγου και για την καλλιέργεια της κριτικής σκέψης επιμένει να πορεύεται το 1ο Γυμνάσιο Ανατολής. Αυτή τη φορά, στις 6 Μαρτίου 2024, είχαμε τη χαρά και την τιμή να υποδεχθούμε την κυρία Τσίτου Ελευθερία, ψυχολόγο και εκπρόσωπο της Κοινωνικής Οργάνωσης Υποστήριξης Νέων Ηπείρου  «ΑΡΣΙΣ», η οποία πρόσφερε στους μαθητές και τις μαθήτριες των τμημάτων Γ1 και Γ2 την ευκαιρία για  εποικοδομητικό προβληματισμό σε ευαίσθητα κοινωνικά θέματα, όπως η στάση μας και συμπεριφορά μας απέναντι στα άτομα της Τρίτης Ηλικίας. Όλες οι δραστηριότητες στις οποίες συμμετείχαν τα παιδιά ήταν υπέροχες. Ευχαριστούμε και συγχαίρουμε την κυρία Τσίτου για την παρουσία της στο σχολείο μας.

Θερμά συγχαρητήρια στα έξι μέλη της Ομάδας Δράσης του άξονα αυτοαξιολόγησης «Σχολείο και Κοινότητα»,  την οποία συντονίζει η Φιλόλογος, κυρία Γαλάνη Βαρβάρα, για την πρωτοβουλία τους να προσκαλέσουν τον συγκεκριμένο φορέα στο σχολείο.

Ολυμπία Μπακάλη ΠΕ02

Η περιγραφή της δράσης  από την κα Γαλάνη … και ΕΔΩ