ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΙ ΣΧΟΛΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΚΛΑΣΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΝΑΤΟΛΗΣ

Η πρωτοπορία του 1ου Γυμνασίου Ανατολής συνεχίζεται με πολλές μαθητικές διακρίσεις, αυτή τη φορά στον χώρο του αθλητισμού. Στο πλαίσιο των Πανελλήνιων Σχολικών Αγώνων  Κλασικού Αθλητισμού που διοργανώνονται υπό την αιγίδα του ΥΠΑΙΘΑ και συντονίζονται από τα Γραφεία Φυσικής Αγωγής των ΔΔΕ σε επίπεδο Νομού, επτά μαθητές και μαθήτριές μας έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό για το Ευ Αγωνίζεσθαι  και τις αξίες του Ολυμπισμού, υπό την καθοδήγηση του καθηγητή Φυσικής Αγωγής του σχολείου μας, κυρίου Τόλη Βασιλείου.

Στις 28 Μαρτίου 2024 συμμετείχαν στους αγώνες στίβου Α και τελικής Φάσης  320 μαθητές και μαθήτριες από τα Γυμνάσια του Νομού Ιωαννίνων. Διακρίθηκαν οι παρακάτω αθλητές και αθλήτριες του σχολείου μας:

ΑΓΟΡΙΑ:

Οικονόμου Πέτρος, Γ3: 1ος στο σύνολο του μαθητικού δυναμικού στα 150 μέτρα.

Ντάρας Δημήτριος, Γ3: 4ος στο σύνολο του μαθητικού δυναμικού στα 1000 μέτρα.

ΚΟΡΙΤΣΙΑ:

Λαϊνά Αφροδίτη, Γ2: 3η στο σύνολο του μαθητικού δυναμικού στα 1000 μέτρα.

Λαγού Ελευθερία- , Γ2: 9η στο σύνολο του μαθητικού δυναμικού στα 1000 μέτρα.

Γιαννάκη Δήμητρα, Γ2: 1η στη σειρά της στα 80 μέτρα, 11η στο σύνολο του μαθητικού δυναμικού.

Παπαϊωάννου  Ευαγγελία, Γ3: 4η στη σειρά της στα 150 μέτρα, 16η στο σύνολο του μαθητικού δυναμικού.

Κοκκίνη Ελευθερία, Β3: 5η στη σειρά της στα 80 μέτρα, 21η στο σύνολο του μαθητικού δυναμικού.

ΘΕΡΜΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΙΚΡΟΥΣ ΜΑΣ ΑΘΛΗΤΕΣ, ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ, ΜΕ ΤΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΥΣΚΟΛΟ, ΚΑΤΑΠΟΝΕΤΙΚΟ ΑΛΛΑ ΥΠΕΡΟΧΟ ΑΘΛΗΜΑ , ΔΙΔΑΞΑΝ ΣΤΟΥΣ ΣΥΜΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΕΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ ΣΤΗ ΖΩΗ! ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΟ ΘΕΛΗΣΟΥΝ!