Παρουσίαση προγραμμάτων σχολικού έτους 2011-12

Στις 16 Μαϊου 2012, τις  3  τελευταίες  ώρες,   έγιναν οι παρουσιάσεις  των  εργασιών  των  μαθητών του  Γυμνασίου που  πραγματοποιήθηκαν κατά  την  διάρκεια  της  σχολικής  χρονιάς.

Αρχικά   οι  μαθητές  του  Α2 παρουσίασαν τις  δράσεις  τους  στα  πλαίσια  του περιβαλλοντικού  προγράμματος «ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΚΑΙ  ΑΥΛΕΙΟΣ  ΧΩΡΟΣ» και  με την  βοήθεια των  καθηγητριών κ. Κωσταγιάννη και κ. Θανάση δημιούργησαν  βιντεάκια με  την  δεντροφύτευση  στο  χώρο  του  σχολείου  και  με  την  εκδρομή  στο Περιβαλλοντικό  κέντρο  των  Πραμάντων.

Στην συνέχεια  οι μαθητές  της  Β΄τάξης  στα  πλαίσια  του  προγράμματος «Διατροφή και παραδοσιακές  συνταγές»  παρουσίασαν  2  ενδιαφέρουσες εργασίες  για  την  «Νευρική Ανορεξία»  και  την  «Παχυσαρκία».

Οι  μαθητές  της  Γ’ Γυμνασίου  στα  πλαίσια  του  πολιτιστικού  προγράμματος  «Γαλιλαίος & Σύμπαν» έκαναν  μια  πολύ  ενδιαφέρουσα  παρουσίαση για  το  Γαλιλαίο, με  τη βοήθεια  της  Διευθύντριας κ. Νασίκα και  μας  ταξίδεψαν  στο  διάστημα με  ένα  υπέροχο  βίντεο.

Στο   τέλος  κάποια   παιδιά (επίδοξοι ηθοποιοί)  της  Γ’ ανέβασαν  την   ξεκαρδιστική  κωμωδία «Ο  Υπολογιστής μαθητής» με  τη  βοήθεια  της  φιλολόγου κ. Μποτωνάκη στα πλαίσια  του  προγράμματος  «θεατρικό  εργαστήρι».

Την  επομένη,  ημέρα Πέμπτη 17 Μαΐου, πραγματοποιήθηκαν και οι  δυο  τελικοί  αγώνες,  μπάσκετ  μεταξύ  των  αγοριών και  βόλεϋ  μεταξύ  των  κοριτσιών . Κέρδισαν  το  Γ1  από  τα   αγόρια  και  το  Γ2  από  τα  κορίτσια. Η  απονομή  των  κυπέλων  και  των  μεταλλίων  στους  νικητές, τους ενθάρρυνε  για  τον  επερχόμενο  αγώνα   των  εξετάσεων.

Και  η  τελευταία  δράση  για  το  σχολικό  έτος  2011-12, θα  είναι  η  αποχαιρετιστήρια γιορτή στις… Ιουνίου  για  τους  μαθητές  της Γ΄τάξης με παρουσιάσεις   όλων  των  δραστηριοτήτων  τους  από  την  Α΄ ως  και  την  Γ΄ Γυμνασίου  και  με  πολλές  εκπλήξεις!