ASP net Πρόγραμμα συνεργαζομένων σχολείων με την UNESCO

Το σχολείο μας συμμετέχει στο τριετές πρόγραμμα Συνεργαζομένων Σχολείων με την UNESCO. Ένα σχολείο μέλος του δικτύου Aspnet είναι ένα εκπαιδευτικό ίδρυμα σύγχρονο ανοικτό στην κοινωνία όπου τα προγράμματα, οι δράσεις και οι ανθρώπινες σχέσεις εντάσσονται σε μια ολιστική προσέγγιση της Εκπαίδευσης. Λειτουργεί ως εργαστήριο παραγωγής ιδεών και καινοτόμων προσεγγίσεων έτσι ώστε να συμβάλλει στην ποιοτική εκπαίδευση για όλους. Είναι ανοικτό στην τοπική ευρύτερη κοινωνία,         Τα οφέλη του σχολείου μας είναι πολλά σε επίπεδο παιδαγωγικό και έχουν στόχο τη δημιουργία υπεύθυνων ενεργών πολιτών. Οι μαθητές του 1ου Γυμνασίου Ανατολής  είναι πλέον μέλη μιας μεγάλης οικογένειας με 9000 περίπου σχολεία σε όλο τον κόσμο σε ένα Διεθνές πρόγραμμα. Επιπλέον θα πρέπει να αντιληφθούν ότι υπάρχει ανάγκη για διεθνή συνεργασία προκειμένου να αντιμετωπιστούν τα σύγχρονα παγκόσμια προβλήματα.

Το σχολείο μας στο πλαίσιο της ενεργειακής αναβάθμισης του σχολείου μας και των παράλληλων Εκπαιδευτικών δράσεων, συμμετέχει στο πρόγραμμα «Εκπαίδευση για την αειφόρο ανάπτυξη».

Κατηγορίες: Εκπαιδευτικά άρθρα. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.