Παρουσίαση – σεμινάριο

Πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 5 Δεκεμβρίου 2012 στο 1ο Γυμνάσιο Ανατολής, παρουσίαση-σεμινάριο με θέμα                                                                                                  «τα σύγχρονα μουσικά όργανα και ο ρόλος τους σ? ένα συγκρότημα μοντέρνας μουσικής».

Την ευθύνη της οργάνωσης είχαν ο καθηγητής της μουσικής κ. Παναγιώτης Βούλγαρης σε συνεργασία με τη διευθύντρια του σχολείου μας κ. Αικατερίνη  Νασίκα.                            Την παρουσίαση επιμελήθηκαν οι κύριοι Κώστας Δημητρίου (ντράμς), Θύμιος Σφαιρόπουλος (ηλεκτρικό μπάσο), Μπάμπης Σαγανάς (ηλεκτρική κιθάρα), καθηγητές μουσικής σε ωδεία της πόλης μας και παράλληλα διακεκριμένοι μουσικοί στο χώρο.     Μετά από την εκτέλεση ενός σύγχρονου κομματιού απ? όλα τα μέλη του συγκροτήματος, ο κάθε μουσικός προχώρησε σε μια σύντομη παράθεση ιστορικών στοιχείων για την εξέλιξη των συγκεκριμένων μουσικών οργάνων, καθώς και στην επίδειξη τεχνικής και τρόπου παιξίματος που απαιτείται από αυτά. Μετά  πέρας της παρουσίασης, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να υποβάλουν ερωτήσεις, αλλά και να χρησιμοποιήσουν τα μουσικά όργανα με την καθοδήγηση των μουσικών.                           Το σχολείο μας ευχαριστεί τους κυρίους Κ. Δημητρίου, Θ. Σφαιρόπουλο και Μ. Σαγανά για την ευγενική  προσφορά τους.