Εκδήλωση για τον Ήλιο

Σχολική εκδήλωση με θέμα «Ήλιος» πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 20 Δεκεμβρίου στο 1ο Γυμνάσιο Ανατολής με την αρωγή της Ομάδας Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Ιωαννίνων. Η εκδήλωση ήταν ενταγμένη στα πλαίσια των εκπαιδευτικών βιωματικών δράσεων που πραγματοποιούνται παράλληλα με το Ευρωπαϊκό πρόγραμμα «Ενεργειακή αναβάθμιση του Γυμνάσιου Ανατολής». Ο Καθηγητής Φυσικής του Σχολείου και μέλος της Ομάδας Ερασιτεχνικής Αστρονομίας κ. Ανδρέας Γραμματικόπουλος παρουσίασε τον ήλιο, κυρίαρχη ανανεώσιμη πηγή ενέργειας, στους μαθητές της Γ΄  Γυμνασίου με σκοπό την ευαισθητοποίηση τους σε θέματα που σχετίζονται με τη χρήση της ενέργειας. Αρχικά έγινε παρουσίαση του αντικειμένου (στοιχεία για τον ήλιο και την ηλιακή εξερεύνηση) και στη συνέχεια παρατήρηση του ήλιου με τα τηλεσκόπια των μελών της ομάδας, Κωνσταντίνου Σακκά και Ανδρέα Γραμματικόπουλου, στην αυλή του σχολείου. Στα τηλεσκόπια είχαν τοποθετηθεί φίλτρα ώστε όλοι οι μαθητές να μπορέσουν ακίνδυνα να παρατηρήσουν τον ήλιο και τις ηλιακές κηλίδες.