Ενημέρωση γονέων

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,
Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι έχουν ήδη γίνει δύο απόπειρες κατάληψης του σχολείου μας από μαθητές αλλά και με τη συμμετοχή εξωσχολικών. Δεν έχει γίνει γνωστός ο λόγος ενός τέτοιου εγχειρήματος, ούτε έχουν υποβληθεί αιτήματα. Και στις δύο περιπτώσεις η παρέμβασή μας ήταν άμεση καθώς ο χώρος του σχολείου προστατεύεται από σύστημα συναγερμού. Το λυπηρό είναι ότι κατά την τελευταία προσπάθεια προκλήθηκαν ζημιές με αρκετά μεγάλο κόστος, οι οποίες δεν είναι εύκολο να αποκατασταθούν άμεσα. Μάλιστα αυτοί που τις προκάλεσαν τράπηκαν σε φυγή χωρίς να αναλάβουν καμία ευθύνη. Τέτοιου είδους ανεύθυνες και απροκάλυπτες επιθέσεις είναι προφανές ότι γίνονται εις βάρος της σχολικής κοινότητας στο σύνολό της και ότι στερούνται νοήματος,επιχειρημάτων και αιτημάτων. Ως εκ τούτου κρίνουμε ότι είναι επιτακτική ανάγκη να σταματήσει άμεσα καθετί που υπονομεύει τη λειτουργία της σχολικής μας μονάδας και προσθέτει ακόμα περισσότερες δυσκολίες στις ήδη δύσκολες μέρες και συγκυρίες που βιώνουμε.
Ελπίζουμε στη βοήθεια όλων προς μια τέτοια κατεύθυνση.