Λειτουργία της Επιτροπής Διαγνωστικής Εκπαιδευτικής Αξιολόγησης και Υποστήριξης

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ

Αγαπητοί γονείς, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για την έναρξη της λειτουργίας της Επιτροπής Διαγνωστικής Εκπαιδευτικής Αξιολόγησης και Υποστήριξης (ΕΔΕΑΥ) στο σχολείο μας για το διδακτικό έτος 2020 – 2021. Αρμοδιότητες της επιτροπής είναι η γνωστική, κοινωνική και ψυχολογική υποστήριξη των μαθητών/-τριων, μέσω της συνεργασίας με τους εκπαιδευτικούς του σχολείου και με εσάς τους γονείς. Η διεπιστημονική ομάδα αποτελείται από εκπαιδευτικό ειδικής αγωγής, κοινωνική λειτουργό και ψυχολόγο. Βασικός στόχος είναι η ολόπλευρη ανάπτυξη της προσωπικότητας των μαθητών/-τριων μας και η βίωση του σχολείου ως ένα υποστηρικτικό πλαίσιο όπου όλα τα μέλη της κοινότητας μπορούν να διατυπώσουν τους προβληματισμούς και τις ανάγκες τους και να εισακουστούν.

Η διεπιστημονική ομάδα θα βρίσκεται στο χώρο του σχολείου κάθε Δευτέρα από τις 9:00 έως τις 13:00 στη διάθεση τόσο των μαθητών/-τριών, όσο και στη δική σας κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας με τη διεύθυνση του σχολείου.

Τα μέλη της ΕΔΕΑΥ