Πραγματοποίηση εκδήλωσης συζήτησης με προσκεκλημένο τον κύριο Κούτρα

Πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 11 Μαρτίου στο Γυμνάσιο Ανατολής εκδηλωση- συζήτηση με θέμα :
» Εξάρτηση από το διαδίκτυο και τα ηλεκτρονικά παιχνίδια. Επιθετικότητα εφήβων. Ο ρόλος της οικογένειας και του σχολείου»
Βασικός ομιλητής ήταν ο καθηγητής-ψυχίατρος του Πανεπιστημίου μας κ. Βασίλης Κούτρας, ο οποίος καθήλωσε επί δύο ώρες τους γονείς με την εξαιρετική ομιλία του και τις απαντήσεις που έδωσε σε όλα τα ερωτήματα τους. Ένα μικρό δείγμα της ομιλίας αποτελεί το παρακάτω video:

Στην εκδήλωση μας τίμησε με την παρουσία του και ο κ. Τσιρώνης Ευάγγελος, φιλόλογος-συγγραφέας. Ακολουθεί μικρό απόσπασμα της εισήγησής του:

Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της δράσης :«ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΩΝ ΕΦΗΒΩΝ» που πραγματοποιείται από ομάδα εκπαιδευτικών του σχολείου μας.