ΤΟ 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΝΑΤΟΛΗΣ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΠΡΑΜΑΝΤΩΝ

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Πραμάντων

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων Γ2 και Γ4 του 1ου Γυμνασίου Ανατολής συμμετείχαν την Παρασκευή 15 Δεκεμβρίου 2023 στην εκπαιδευτική εκδρομή στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Πραμάντων.

Η προϊσταμένη του ΚΠΕ Πραμάντων, κυρία Κατερίνα Κατέρη, και το μέλος της Π.Ο, κυρία Χριστίνα Βάσση, ξενάγησαν τους μαθητές και τις μαθήτριες στη μονότοξη πέτρινη γέφυρα της Πλάκας επί του ποταμού Αράχθου, όπου απήλαυσαν τις ομορφιές της φύσης και γνώρισαν την ιστορία του τόπου παίζοντας παιχνίδια.

Στη συνέχεια, επισκέφτηκαν το Σπήλαιο της Ανεμότρυπας Πραμάντων με ξεναγό τον κύριο Μανώλη Σεντελέ, ο οποίος πρόσφερε σε όλους και όλες μια μοναδική εμπειρία σε μια εντυπωσιακή διαδρομή μήκους 250 μέτρων γεμάτη σταλακτίτες και ποταμάκια.

Τελικά, γευμάτισαν σε εστιατόριο του χωριού των Πραμάντων και περπάτησαν στους δρόμους του, όπου θαύμασαν, μεταξύ άλλων, και τα έργα του καλλιτέχνη Θεόδωρου Παπαγιάννη.

Ευχαριστούμε θερμά όλους τους συμμετέχοντες και όλες τις συμμετέχουσες!

Επιμέλεια κειμένου και ψηφιακού υλικού:

Αρχηγός εκδρομής: Ευφροσύνη Θανάση

Συνοδοί: Γεωργία Κουτουρίνη, Δήμητρα Λιβιτσάνου