Η ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ στο 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΝΑΤΟΛΗΣ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ… ΜΕ ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ, ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΙΚΕΣ ΝΟΤΕΣ, ΝΕΕΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΕΣ, ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ERAMUS+ και ΗΓΕΤΙΚΕΣ ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ

Στο πλαίσιο της συνεχούς αναβάθμισης του εκπαιδευτικού γίγνεσθαι, το 1ο Γυμνάσιο Ανατολής, από τις αρχές Δεκεμβρίου 2023, επιχείρησε  να συνδιοργανώσει με την Επιστημονική Ένωση για την Προώθηση της Εκπαιδευτικής Καινοτομίας (ΕΕΠΕΚ) δύο επιμορφωτικά σεμινάρια που αφορούν σε εκπαιδευτικούς όλων των ειδικοτήτων μέσω της εξ αποστάσεως και ασύγχρονης εκπαίδευσης. Στις 15 Δεκεμβρίου η προσπάθεια αυτή ολοκληρώθηκε με:

«ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ & ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΣΥΓΚΡΟΥΣΕΩΝ ΣΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ»

και

««Ονειροπλάστες – Ονειροθραύστες: DreamMakers – DreamBreakers»

Παρόμοια δράση υλοποιήθηκε από όλους τους εκπαιδευτικούς της σχολικής μας μονάδας, αυτή τη φορά μέσω του Κέντρου Διά Βίου Μάθησης (ΚΕΔΙΒΙΜ) του Πανεπιστημίου Αιγαίου, με:

«ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΖΟΥΣΑ ΜΑΘΗΣΗ»-«ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΚΗ ΑΓΩΓΗ»-«ΨΗΦΙΑΚΕΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ  ΣΤΗ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΠΡΑΞΗ».

Τη φετινή σχολική χρονιά η διά βίου μάθηση στο σχολείο μας απλώνεται μέχρι τις δράσεις Erasmus+. Η Ομάδα Δράσης που ασχολείται με την κινητικότητα και την εξωστρέφεια της σχολικής μας μονάδας συμμετέχει σε ημερίδες και διαδικτυακά σεμινάρια και ενημερώνεται επισταμένως σχετικά με τον τρόπο γνωριμίας και προσέγγισης εκπαιδευτικών συστημάτων άλλων Ευρωπαϊκών χωρών. Απώτερος σκοπός η αυτοβελτίωση όλων των μελών της σχολικής μονάδας σε γνωσιακό, παιδαγωγικό, ψυχοκοινωνικό επίπεδο.

Τέλος, η συμμετοχή της Διευθύντριας του σχολείου στο σύγχρονο και εξ αποστάσεως απογευματινό Επιμορφωτικό Πρόγραμμα «Ανάπτυξη Δεξιοτήτων των Διευθυντών και Υποδιευθυντών Σχολείων» που διοργάνωσε το Ινστιτούτο Επιμόρφωσης του Εθνικού Κέντρου Δημόσιας Διοίκησης και Αυτοδιοίκησης (ΕΚΔΔΑ) είναι αναπόσπαστο μέρος της ανάπτυξης και βελτίωσης του σχολείου μας ως ενός ζωντανού και ενεργού Οργανισμού Πρακτικής και Μάθησης.

Μέριμνα για τη Διεύθυνση και για το Διδακτικό Προσωπικό του σχολείου μας είναι «να βοηθήσουν τους έφηβους μαθητές να αναπτύξουν υγιείς στόχους και όνειρα για τη ζωή μέσα από τη διδασκαλία και από ποικίλες δράσεις και παράλληλα να τους ενθαρρύνουν να υιοθετήσουν συμπεριφορές που θα τους ωθήσουν να πραγματοποιήσουν τα όνειρά τους, αλλά και να αποφύγουν στάσεις και επιλογές που θα μπορούσαν να αποτελέσουν εμπόδιο στην πραγματοποίηση αυτών»!

Ι

ΙΙ

ΙΙΙ

Η κυρία Πανταζάκου Χάιδω, Φιλόλογος,  μας εκπροσώπησε επάξια στην εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στο Συνεδριακό Κέντρο » Κάρολος Παπούλιας» την Τρίτη, 12/12/2023 από την ΔΔΕ και την ΠΔΕ Ιωαννίνων σε συνεργασία με το ΚΕΝΤΡΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗΣ – EUROPE DIRECT – ΗΠΕΙΡΟΥ με θέμα «ERASMUS + στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση»