17 Νοέμβρη 2022: αφιέρωμα στην εξέγερση του Πολυτεχνείου

Με ιδιαίτερη συγκίνηση παρακολουθήσαμε το αφιέρωμα στην εξέγερση του Πολυτεχνείου που πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας. Η υπεύθυνη καθηγήτρια που ανέλαβε την επιμέλεια της παρουσίασης, κυρία Αναστασία Γεωργίου, με την εξαίρετη επιλογή κειμένων, ποιημάτων και video, ζωντάνεψε στη μνήμη μας τα γεγονότα και μάς προβλημάτισε. Δείτε τις διαφάνειες που προβλήθηκαν και ένα μικρό δείγμα των video και των κειμένων:

σχολικη γιορτή πολυτεχνείου

Σαράντα εννέα χρόνια πέρασαν από την εξέγερση των φοιτητών στο Πολυτεχνείο κι εμείς για άλλη μια φορά καλούμαστε να την αντιμετωπίσουμε ως μια επέτειο, ως ένα καθήκον τιμής προς τους νεολαίους που αγωνίστηκαν για «Ψωμί, Παιδεία, Ελευθερία».  Είναι άλλη μια επέτειος ή είναι ημέρα ιστορικής μνήμης ενός από τους πολλούς αγώνες και τις πολλές θυσίες του λαού μας, ώστε η «φλέβα του πλάτανου να έχει το αίμα του»; Τα αιτήματα των τότε αγωνιζομένων νέων και του λαού επιλύθηκαν; Ή σήμερα στην Ελλάδα της κρίσης παραμένουν ακόμα αιτήματα;

Ο αγώνας των ηρώων του Πολυτεχνείου θα πρέπει να γίνει οδηγός  ώστε να μην δώσουμε το δικαίωμα σε κανένα να αμφισβητήσει βασικά δημοκρατικά δικαιώματα: το δικαίωμα της ελευθερίας έκφρασης, το δικαίωμα της εργασίας, το δικαίωμα της ζωής.