ΤΟ 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΝΑΤΟΛΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΒΑΔΙΖΕΙ «ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΒΟΥΝΟ»! ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΖΑΓΟΡΙ – ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ 2023.

Με τη στήριξη του Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Κόνιτσας, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β΄ Τάξης του 1ου Γυμνασίου Ανατολής βάδισαν σήμερα σε μονοπάτι απαράμιλλης περιβαλλοντικής και πολιτισμικής αξίας: από τη Βίτσα στο Γεφύρι του Κοκκόρου και από το Γεφύρι στους Κήπους!

Με αρχηγό τον Υποδιευθυντή του σχολείου μας, κύριο Ντόκα Κωνσταντίνο, και με συνοδούς τους εκπαιδευτικούς μας, κυρίους Ανδρίκο Κωνσταντίνο, Βούλγαρη Παναγιώτη, Δήμο Ευάγγελο, Χρήστου Σωτήριο καθώς και τη συνοδό παράλληλης στήριξης, κα Τζαχρήστα Πέρσα, όλα τα παιδιά χάρηκαν όμορφες και ξέγνοιαστες στιγμές στην καρδιά του Ζαγορίου με τους καθηγητές τους και τους φίλους συμμαθητές τους. Παρέα τους η Πέτρα και το Ξύλο, το Νερό και το Χώμα των προγόνων μας.

Πολύτιμο βιωματικό εργαστήρι μάθησης και ψυχαγωγίας.

Ψηφιακή επιμέλεια: Παναγιώτης Βούλγαρης, καθ. Μουσικής

ΒΙΤΣΑ-ΚΗΠΟΙ

Δέντρα-Βότανα-Μανιτάρια στο Κ. Ζαγόρι. Σύνθεση εργασίας-Επιμέλεια: κ. Δήμος Ευάγγελος, Βιολόγος.