ΤΟ 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΝΑΤΟΛΗΣ ΠΡΟΧΩΡΑΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ … ΑΝΘΡΩΠΟΚΕΝΤΡΙΚΑ!!

Ο καθηγητής Μουσικής του σχολείου μας, κύριος Βούλγαρης Παναγιώτης, παρακολουθώντας εξ αποστάσεων το επιμορφωτικό σεμινάριο «Ανθρωποκεντρική Τεχνητή Νοημοσύνη στην Εκπαίδευση» του Πανεπιστημίου Κρήτης, έκανε και εμάς κοινωνούς στους τρόπους ασφαλούς και δημιουργικής χρήσης και αξιοποίησης της τεχνητής νοημοσύνης στην εκπαιδευτική μας καθημερινότητα.

Στην εποχή του διαδικτύου και του κυβερνοχώρου γενικότερα, όπου ο εθισμός και το cyber bullying απειλούν την κοινωνία, το  κεντρικό μέλημα κάθε σχολείου πρέπει να είναι το πώς θα διαπαιδαγωγηθούμε εμείς οι μεγαλύτεροι και πώς θα διαπαιδαγωγήσουμε και τους μαθητές μας, προκειμένου με κριτικό τρόπο να μπούμε σε μια λογική συνδιαμόρφωσης  στο κόσμο των Νέων Τεχνολογιών με ελευθερία και ασφάλεια συγχρόνως. Από την άλλη μεριά, εμείς οι εκπαιδευτικοί καλούμαστε να αξιοποιήσουμε τα θετικά χαρακτηριστικά της τεχνικής νοημοσύνης στη διδακτική μας πράξη χωρίς όμως να παραμελούμε και να παραβλέπουμε την τεράστια δύναμη του βιβλίου ως το πιο πολύτιμο παιδαγωγικό και γνωσιακό μας εργαλείο για το καλό των μαθητών μας!

Ναυπάκτου Ιερόθεος: Η Τεχνητή Νοημοσύνη ως Τεχνητή Ευφυΐα | Πεμπτουσία