ΣΧΟΛΙΚΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ & ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ: ΤΟ 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΝΑΤΟΛΗΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΕΤΑΙ … ΤΗΝ ΤΑΞΗ!

Τη Δευτέρα, 20 Νοεμβρίου 2023, το σχολείο μας είχε την χαρά και την τιμή να φιλοξενήσει τον Επίκουρο Καθηγητή Σχολικής Ψυχολογίας του Τμήματος Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, κύριο Λιανό Παναγιώτη. Η επίσκεψη του κυρίου Λιανού πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο μιας σειράς δράσεων της νεοσύστατης για τα δεδομένα του σχολείου Ενδοσχολικής Επιτροπής για την πρόληψη και αντιμετώπιση του σχολικού εκφοβισμού και της παραβατικότητας. Μαθητές και μαθήτριες, εκπαιδευτικοί και γονείς, θα έχουμε την ευκαιρία να συμπορευτούμε και να συνδιαμορφώσουμε ένα ασφαλές, υγιές, ευχάριστο, παιδαγωγικό περιβάλλον για ολόκληρη τη σχολική κοινότητα του 1ου Γυμνασίου Ανατολής.

Η  εποικοδομητική συζήτηση του κυρίου Λιανού τόσο με τη Διευθύντρια του σχολείου όσο και με τον Σύλλογο Διδασκόντων κατέληξε στη συμφωνία για συνδιαμόρφωση ενός Πρωτοκόλλου Συνεργασίας μεταξύ του 1ου Γυμνασίου Ανατολής και του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων για το καλό της εκπαίδευσης των μαθητών και μαθητριών μας.

Τοποθέτηση Ψυχολόγου στο Σχολείο μας | ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΑΝΑΓΙΟΥΔΑΣ