Συνεχίζονται οι δράσεις για το Σχέδιο Δράσης με θέμα την ευεργεσία

Επίσκεψη των μαθητών του Γ2 στον ιερό ναό «της του Θεού Σοφίας»

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Χρυσούλα Γεωργοπούλου

Στα πλαίσια του Σχεδίου Δράσης για την ευεργεσία, οι μαθητές του Γ2 επισκέφθηκαν τον ιερό ναό της του Θεού Σοφίας. Ο πατήρ Αθανάσιος μέσα από μια διαθεματική προσέγγιση της έννοιας της ευεργεσίας, ανέδειξε τη συγγένεια της έννοιας με την ιδιότητα του ευεργέτη Θεού. Αναφέρθηκε σε πληθώρα ευεργετικών πράξεων των Αγίων και της Εκκλησίας, επιχειρώντας μια διασύνδεση τόσο με την ιστορία όσο και την αρχαία ελληνική φιλοσοφία.

Η θεολογική προσέγγιση της έννοιας έδωσε τη δυνατότητα στους μαθητές να κατανοήσουν καλύτερα το κίνητρο των Ηπειρωτών Ευεργετών, που αποτελεί το κυρίως θέμα του Σχεδίου Δράσης στο οποίο εμπλέκονται, και που είναι η θυσιαστική αγάπη προς τον συνάνθρωπο και την πατρίδα, μια αγάπη που ξεκινάει από την πίστη στον Θεό.
φωτο1 φωτο2
φωτο3 φωτο4